Glemt adgangskode?
Opret konto

TRENDnet TFC-1000 fibermedieomformer - Gigabit Ethernet

Producent TRENDnet
Produkt nr. TFC-1000MSC
EAN 710931504156
Varenummer 332610
Lagerstatus:
  0 stk. København
  0 stk. Aarhus
  0 stk. Fjernlager
Forventet levering ved bestilling: 07-08-2017
Mere info
964,- DKK
Produktbeskrivelse TRENDnet TFC-1000 - fibermedieomformer - Gigabit Ethernet
Enhedstype Fibermedieomformer - RJ-45 / SC multimodus
Model Ekstern
Kabeltype 1000Base-SX, 1000Base-T
Dataoverførselshastighed 1 Gbps
Optisk bølgelængde 850 nm
Dataforbindelsesprotokol Gigabit Ethernet
Protokol til fjernadministration SNMP
Maks. overføringsafstand 550 m
Dimensioner (B x D x H) 12 cm x 8.8 cm x 2.5 cm
Vægt 0.4 kg
Producentgaranti 3 års garanti
Enhedstype Fibermedieomformer
Model Ekstern
Forbindelsesteknologi Kabling
Kabeltype 1000Base-SX, 1000Base-T
Dataforbindelsesprotokol Gigabit Ethernet
Dataoverførselshastighed 1 Gbps
Optisk bølgelængde 850 nm
Protokol til fjernadministration SNMP
Maks. overføringsafstand 550 m
Statusindikatorer Strøm, link/aktivitet
Egenskaber Komplet duplex ydeevne
Overensstemmelsesstandarder IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab
Interface 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hun ¦ 1 x Ethernet 100Base-SX - SC multi-mode hun x 2
Overensstemmelsesstandarder VCCI
Strømenhed Ekstern strømforsyning
Strømforbrug ved drift 7.2 Watt
Bredde 12 cm
Dybde 8.8 cm
Højde 2.5 cm
Vægt 0.4 kg
Service & Support Begrænset garanti - 3 år
Min. driftstemperatur 0 °C
Maks. driftstemperatur 40 °C
Fugtighedsgrad ved brug 10 - 90%

TRENDnet's TFC-1000 series Fiber Media Converter transforms 1000BaseT (Copper Gigabit) media to 1000BaseSX/LX (Fiber Gigabit) media and vice versa. The 1000BaseT port supports full-duplex Gigabit connection at wire speed with RJ45 connector. The fiber Gigabit connection supports shortwave (SX) or longwave (LX) laser optic with multi-mode or single-mode SC type connector. This converter will give your Copper Gigabit connection the ability to interface with fiber connection over a distance up to 20 km. With the optional 16-slot EIA-19" rack-mount chassis, the TFC series converters are the perfect solutions for various fiber media.
TFC-1000MSC is a 1000BaseT to 1000BaseSX Multi-Mode Fiber Converter with SC Connector.