Glemt adgangskode?
Opret konto

TP-LINK MC210CS fibermedieomformer - Gigabit Ethernet

Producent TP-LINK
Produkt nr. MC210CS
EAN 6935364030445
Varenummer 275640
529,- DKK
Lagerstatus:
  0 stk. København
  0 stk. Aarhus
+5 stk. Fjernlager
Leveringstid 1-3 dage
Mere info
Produktbeskrivelse TP-LINK MC210CS - fibermedieomformer - Gigabit Ethernet
Enhedstype Fibermedieomformer - RJ-45 / SC enkelttilstand
Model Ekstern
Kabeltype 1000Base-FX, 1000Base-T
Dataoverførselshastighed 1 Gbps
Optisk bølgelængde 1310 nm
Dataforbindelsesprotokol Gigabit Ethernet
Maks. overføringsafstand 15 km
Dimensioner (B x D x H) 9.5 cm x 7.3 cm x 2.7 cm
Designet for P/N: TL-MC1400
Enhedstype Fibermedieomformer
Model Ekstern
Forbindelsesteknologi Kabling
Kabeltype 1000Base-FX, 1000Base-T
Dataforbindelsesprotokol Gigabit Ethernet
Dataoverførselshastighed 1 Gbps
Optisk bølgelængde 1310 nm
Maks. overføringsafstand 15 km
Statusindikatorer Strøm, modtag, link/aktivitet
Egenskaber Datatransport, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), fuld dupleksmodus
Overensstemmelsesstandarder IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x
Interface 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hun ¦ 1 x Ethernet 1000Base-FX - SC single-mode hun x 2
Strømenhed Ekstern strømforsyning
Bredde 9.5 cm
Dybde 7.3 cm
Højde 2.7 cm
Min. driftstemperatur 0 °C
Maks. driftstemperatur 40 °C
Fugtighedsgrad ved brug 10 - 90%
Designet for P/N: TL-MC1400

The MC210CS is a media converter designed to convert 1000BASE-LX/LH fiber to 1000Base-T copper media or vice versa. Designed under IEEE802.3ab 1000Base-T and IEEE802.3z 1000Base-LX/LH standards, the MC210CS is designed for use with single-mode fiber cable utilizing the SC-Type connector. The MC210CS supports longwave (LX) laser specification at a full wire speed forwarding rate. It works at 1310nm on both transmitting and receiving data.
Other features of this module include the ability to be used as a stand alone device (no chassis required) or with TP-LINK's 19''system chassis, Auto MDI/MDI-X for TX port, and front panel status LEDs. The MC210CS will transmit at extended fiber optic distances utilizing single-mode fiber up to 15 kilometers.