StarTech.com 100Mbps Full/Low Profile Ethernet Multi Mode SC Fiber PCI NIC Card 2km

StarTech.com 100Mbps Full/Low Profile Ethernet Multi Mode SC Fiber PCI NIC Card 2km netværksadapter

Producent: StarTech
Produkt nr.: PCI100MMSC
EAN: 0065030839969
Varenummer: 562879
Lagerstatus:
  0 stk. København
  0 stk. Aarhus
  4 stk. Fjernlager
Leveringstid: 1-3 hverdage
Mere info
Gratis fragt med GLS til PakkeShop eller erhvervsadresse.
1.048,- DKK
Produktbeskrivelse StarTech.com 100Mbps Full/Low Profile Ethernet Multi Mode SC Fiber PCI NIC Card 2km - netværksadapter
Enhedstype Netværksadapter
Model Indstikskort - lavprofil
Grænseflade (bus) type PCI-X
Bus-spænding Universal (3,3 V & 5,0 V)
Porte 10/100 Ethernet x 2
Dimensioner (B x D x H) 5.6 cm x 1.21 cm x 1.8 cm
Vægt 80 g
Kabeltype Ethernet 100Base-FX
Dataoverførselshastighed 100 Mbps
Overensstemmelsesstandarder IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x
Systemkrav UNIX, Linux, Microsoft Windows Server 2003, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7, Windows 10 (32/64 bits)
Producentgaranti 2 års garanti
Enhedstype Netværksadapter
Model Indstikskort - lavprofil
Grænseflade (bus) type PCI-X
Bus-spænding Universal (3,3 V & 5,0 V)
Porte 10/100 Ethernet x 2
Forbindelsesteknologi Kabling
Kabeltype Ethernet 100Base-FX
Dataoverførselshastighed 100 Mbps
Statusindikatorer Link/aktivitet
Egenskaber Komplet duplex ydeevne
Overensstemmelsesstandarder IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x
Interface 2 x 100Base-FX - SC
Kompatible åbninger 1 x PCI-X
OS nødvendig UNIX, Linux, Microsoft Windows Server 2003, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7, Windows 10 (32/64 bits)
Bredde 5.6 cm
Dybde 1.21 cm
Højde 1.8 cm
Vægt 80 g
Service & Support Begrænset garanti - 2 år
Min. driftstemperatur 0 °C
Maks. driftstemperatur 45 °C
Fugtighedsgrad ved brug 5 - 95%

Connect a PC directly to a multimode SC fiber network through an available PCI slot. The PCI100MMSC 100 Mbps Fiber Optic (MM SC) PCI Ethernet Adapter Card offers the perfect "Fiber-to-the-desk" solution allowing you to add a multimode SC fiber port to your system through an available standard or low-profile PCI slot.
A simple solution for connecting a computer directly to a fiber network, the Fiber Ethernet Adapter card can be installed in the computer through any PCI slot and is perfectly suited for high bandwidth applications with support for Full Duplex operation and 10/100 Mbps transfer speeds at distances of up to 2km.
Ideal for secure network setups, the PCI100MMSC offers a direct fiber connection which is not susceptible to electronic interference like standard RJ45 networks.