Intel Optane SSD DC P4800X Series
375 GB - SSD - PCI Express 3.0 x4 (NVMe) - U.2 (SFF-8639)
Funktioner
| Sikkerhedsalgoritmer | 256-bit AES |
| SDD-kapacitet | 375 GB |
| SSD-formfaktor | U.2 |
| Grænseflade | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Ja |
| Hukommelsestype | 3D XPoint |
| Komponent til | Server/arbejdsplads |
| Hardware kryptering | Ja |
| Læsehastighed | 2400 MB/s |
| Skrivehastighed | 2000 MB/s |
| Tilfældig læsning (100%) | 550000 IOPS |
| Tilfældig skrivning (100% ) | 500000 IOPS |
| Ventetid ved læsning | 10 µs |
| Ventetid ved skrivning | 10 µs |
| PCI Express-grænseflade data baner | x4 |
| End-to-end databeskyttelse | Ja |
| Forbedret datateknologi beskyttelse ved strømtab | Ja |
| Temperature monitoring and logging | Ja |
| Overvågning af SSD temperatur | Ja |
| Ukorrigerbar bitfejlhastighed (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 2000000 t |
| Markedssegment | Server |
| SSD-anvendelsestag | Datacenter |
| SSD ARK ID | 97161 |
Strømstyring
| Strømforbrug (gennemsnitlig) | 18 W |
| Strømforbrug (inaktiv) | 5 W |
Specifikke funktioner for mærket
| Intel® Optane™ | Ja |
| Intel® Rapid Start Teknologi | Ingen |
| Intel® Udholdenhedsteknologi (HET) | Ja |
| Intel® Remote Secure Erase | Ingen |
| Intel® Smart Response Technology version | 0,00 |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ingen |
Vægt & størrelser
| Højde | 15 mm |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maksimal driftstemperatur | 70 °C |
| Minimal driftstemperatur | 0 °C |
| Driftsvibrationer | 2,17 G |
| Ikke-drift vibration | 3,13 G |
| Stød under drift | 1000 G |
| Ikke-drift stød | 1000 G |
| Driftsstød/ikke-driftsstød | 1000 G/0.5 msec, half sine |
Andre funktioner
| Produktfarve | Sort |
| Målgruppe | Artificial Intelligence, Cloud Computing, High Performance Computing |
| SSD chok | 1000 G/0.5 msec, half sine |
| SSD strømforbrug (aktiv) | 18 W |
| SSD strømforbrug (inaktiv) | 5 W |
| Remote Secure Erase (RSE) technology version | 0,00 |
| Sekventiel aflæsning | 2400 MB/s |
| Drive kapacitet | 375 GB |
| Produktbeskrivelse URL | https://www.intel.com/content/www/us/en/solid-state-drives/optane-ssd-dc-p4800x-brief.html |
| Sekventiel skrivning | 2000 MB/s |
| Garantiperiode | 5 År |
| Sidste ændring | 63903513 |
| SSD hardware kryptering | AES 256 bit |
| Processorserie | Intel Optane DC SSD |
| SSD holdbarhed bedømmelse | 20.5 PBW (30DWPD), 41.0 PBW (60DWPD) |
| Intel Rapid Start Technology version | 0,00 |
| Lanceringsdato | Q3'17 |
| Status | Launched |
| Strømforbrug (aktiv) | 18 W |
| Produktfamilie | Datacenter SSD |
| Produktserie | Intel® Optane™ SSD DC P4800X Series |
| Produktkode navn | Cold Stream |
Logistik data
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G149950 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84717070 |