3.5" HDD WD UltraStar SATA3.0 6Gb/s 600
Funktioner
| HDD kapacitet | 12 TB |
| HDD hastighed | 7200 rpm |
| Lagringsdrev buffer størrelse | 512 MB |
| HDD-størrelse | 3.5" |
| Grænseflade | SATA |
| Type | HDD |
| Komponent til | Server/arbejdsplads |
| Overførselshastighed for HDD-grænseflade | 6 Gbit/sek. |
| HDD vedvarende overførselshastighed | 255 MiB/s |
| Gennemsnitlig ventetid | 4,16 ms |
| Ukorrigerbar bitfejlhastighed (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Avanceret format (AF) | Ja |
| 24/7 drift | Ja |
| Start/stop-cyklusser | 600000 |
| Arbejdsbelastningsgrænse | 550 TB/år |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 2000000 t |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 9,2 W |
| Strømforbrug (inaktiv) | 8,4 W |
| Driftsspænding | 5 / 12 V |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 60 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Driftsvibrationer | 0,67 G |
| Ikke-drift vibration | 1,04 G |
| Stød under drift | 70 G |
| Ikke-drift stød | 250 G |
Vægt & størrelser
| Bredde | 101,6 mm |
| Dybde | 26,1 mm |
| Højde | 147 mm |
| Vægt | 750 g |
Emballeringsdata
| Antal pr. pakke | 1 stk |
Andre funktioner
| Understøttede Windows-operativsystemer | Ja |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |