MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X 10G OC - NVIDIA RTX3080 - 10GB GDDR6X
PCI Express 4.0 x16
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 8704 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3080 |
| Processor øger urets hastighed | 1740 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| FireStream | Ingen |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 10 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6X |
| Hukommelsesbus | 320 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 19 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | MSI TORX Fan 4.0 |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 750 W |
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
| Strømforbrug (typisk) | 320 W |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,37 kg |
| Længde | 305 mm |
| Dybde | 57 mm |
| Højde | 120 mm |
Emballeringsdata
| Pakkevægt | 1,99 kg |
| Pakketype | Kasse |