MSI GeForce RTX 3080 Ti VENTUS 3X 12G OC - NVIDIA RTX3080Ti - 12GB GDDR6X
PCI Express 4.0
| Enhedstype | Grafikkort |
| Bus Type | PCI Express 4.0 |
| Grafik engine | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti |
| Boost Clock | 1695 MHz |
| CUDA kerner | 10240 |
| VR-klar | Ja |
| Maksimum opløsning | 7680 x 4320 |
| Maks. antal understøttede monitorer | 4 |
| Interfacedetaljer | 3 x DisplayPort ¦ HDMI |
| API-understøttet | DirectX 12, OpenGL 4.6 |
| Egenskaber | MSI Afterburner, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, Triple Fan, NVIDIA G-Sync klar, MSI Zero Frozr-teknologi, Real-Time Ray Tracing, Torx 3.0 Fans, Nvidia DLSS, aluminiumslegeringsbagplade, NVIDIA Ampere GPU-teknologi, Core Pipe, 2nd gen Ray Tracing Cores, 3rd gen Tensor Cores, HDCP |
| Størrelse | 12 GB |
| Teknologi | GDDR6X SDRAM |
| Hukommelseshastighed | 19 Gbps |
| Busbredde | 384-bit |
| Påkrævet strømforsyning | 750 W |
| Yderligere krav | 2 x 8 pin PCI Express strømstikforbindelse |
| Strømforbrug ved drift | 350 Watt |
| Udstyr inkluderet | Grafikkortstøttebøjle |
| Med software | MSI Afterburner, MSI Center |
| Overensstemmelsesstandarder | DisplayPort 1.4a |
| Bredde | 5.7 cm |
| Dybde | 30.5 cm |
| Højde | 12 cm |
| Vægt | 1.379 kg |
| Vægt ved forsendelse | 1.991 kg |