MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 2X OC - NVIDIA RTX3070 - 8GB GDDR6
PCI Express 4.0
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 5888 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3070 |
| Processorfrekvens | 1755 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 14 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | MSI TORX Fan 3.0 |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Produktfarve | Sort, Sølv |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 650 W |
| Strømforbrug (typisk) | 220 W |
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Vægt | 832 g |
| Længde | 232 mm |
| Dybde | 52 mm |
| Højde | 124 mm |
Emballeringsdata
| Pakkevægt | 1,25 kg |
| Pakketype | Kasse |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |