MSI GeForce RTX 3060 GAMING X TRIO 12G - NVIDIA RTX3060 - 12GB GDDR6
PCI Express 4.0 x16
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 3584 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3060 |
| Processor øger urets hastighed | 1852 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 12 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 192 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 15 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | MSI Tri Frozr 2 |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Antal porte | 3 |
| Belysningsfarve | Flere |
| Belysning | Ja |
| Produktfarve | Grå |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 550 W |
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
| Strømforbrug (typisk) | 170 W |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,48 kg |
| Længde | 323 mm |
| Dybde | 56 mm |
| Højde | 140 mm |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |