ASUS TUF-RTX3080-10G-GAMING - NVIDIA RTX3080 - 10GB GDDR6X
PCI Express 4.0
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 8704 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3080 |
| Processor øger urets hastighed | 1710 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 10 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6X |
| Hukommelsesbus | 320 Bit |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
Præstation
| PhysX | Ingen |
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| OpenGL-version | 4.6 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
Design
| Køleteknologi | ASUS Axial-tech |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 750 W |
Vægt & størrelser
| Længde | 299,9 mm |
| Dybde | 51,6 mm |
| Højde | 126,9 mm |