ASUS TUF-RTX3070-8G-GAMING - NVIDIA RTX3070 - 8GB GDDR6
PCI Express 4.0
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 5888 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3070 |
| Processor øger urets hastighed | 1725 MHz |
| Processorfrekvens (OC-tilstand) | 1755 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| FireStream | Ingen |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 14 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| HDCP | Ingen |
| DVI dobbelt link | Ingen |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | ASUS Axial-tech |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Belysning | Ja |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 750 W |
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Længde | 299,9 mm |
| Dybde | 51,7 mm |
| Højde | 126,9 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |