ASUS ROG-STRIX-RTX2080-O8G-GAMING - NVIDIA RTX2080 - 8GB GDDR6
PCI Express 3.0 x16
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 2944 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 2080 |
| Processorfrekvens | 1515 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 1860 MHz |
| Processorfrekvens (OC-tilstand) | 1515 MHz |
| Processor øger urets hastighed (OC-tilstand) | 1890 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| FireStream | Ingen |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 14000 MHz |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 3.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.0b |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Antal USB type-C-porte | 1 |
| Antal DisplayPorts | 2 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.5 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA GameWorks VR | Ja |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | ASUS Axial-tech |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Længde | 299,7 mm |
| Dybde | 54,1 mm |
| Højde | 130,4 mm |
Emballage indhold
| Brugervejledning | Ja |