ASUS ROG STRIX-GTX1080-A8G-GAMING - NVIDIA GTX1080 - 8GB GDDR5X
PCI Express 3.0 x16
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 2560 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce GTX 1080 |
| Processorfrekvens | 1670 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 1809 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| FireStream | Ingen |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR5X |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 10010 MHz |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 3.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.0 |
| Antal DisplayPorts | 2 |
| Antal DVI-D-porte | 1 |
Præstation
| PhysX | Ja |
| OpenGL-version | 4.5 |
| HDCP | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Antal porte | 2 |
| Produktfarve | Sort, Grå, Orange |
Strømstyring
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
| Strømforbrug (typisk) | 180 W |
Vægt & størrelser
| Længde | 298 mm |
| Dybde | 50 mm |
| Højde | 134 mm |
