ASUS ROG STRIX B350-F GAMING
bundkort - ATX - Socket AM4 - AMD B350
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD A, AMD Athlon, AMD Athlon™ X4, AMD Ryzen 2000 Series, AMD Ryzen 3000 Series |
| Maksimalt antal SMP-processorer | 1 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | ECC & ikke-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2666,2933,3200 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| RAID-niveauer | 0, 1, 10 |
Grafik
| Maksimal grafikadapterhukommelse | 2048 MB |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | 3-Way CrossFireX |
| Grafikadapter familie | AMD |
| Maksimal opløsning | 4096 x 2160 pixel |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 1 |
| Antal SATA III-stik | 6 |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| Stik til frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| Anal EATX-strømstik | 1 |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal kabinetventilatorstik | 3 |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
| TPM-stik | Ja |
| Antal COM-stik | 1 |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 1.4b |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort-version | 1.2 |
| S/PDIF-udgang | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Intel® I211-AT |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD B350 |
| Lydchip | Realtek S1220A |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | ATX |
| Strømkilde type | ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro x64 |
Udvidelsessokler
| PCI Ekspres x1 (Gen 2.x) slots | 3 |
| PCI Ekspres x16 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Ekspres x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Antal M.2 (M) slots | 1 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 128 Mbit |
| ACPI-version | 6.1 |
| Nulstil CMOS-jumper | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 305 mm |
| Dybde | 244 mm |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | SATA |
| Brugervejledning | Ja |
| Drivere inkluderet | Ja |