ASUS ROG CROSSHAIR VIII EXTREME
bundkort - udvidet ATX - Socket AM4 - AMD X570
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 5000 Series |
| Maksimalt antal SMP-processorer | 1 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200,3400,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4600,4800,4866,5000,5100 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | 2-Way SLI |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) -stik | 1 |
| Antal SATA III-stik | 6 |
| Lydstik | Ja |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| Stik til frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal kabinetventilatorstik | 2 |
| 12V strømstik | Ja |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 8 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Antal DisplayPorts | 2 |
| S/PDIF-udgang | Ja |
| Antal Thunderbolt-porte | 2 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 2.5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Marvell AQtion AQC113CS, Intel I225-V |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD X570 |
| Lydchip | Realtek ALC4082 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | Udvidet ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 11 |
Udvidelsessokler
| PCI Ekspres x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Ekspres x16 (Gen 3.x) slots | 3 |
| Antal M.2 (M) slots | 3 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 512 Mbit |
| Clear CMOS knap | Ja |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 305 mm |
| Dybde | 277 mm |
| Højde | 108 mm |
Andre funktioner
| Vægt | 3 kg |