Asrock B450M/ac R2.0 AMD B450 Stik AM4 micro ATX
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD Ryzen 2000 Series, AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 4000 Series, AMD Ryzen 5000 Series |
| Understøttede procesorsokler | Stik AM4 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | ECC & ikke-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2667,2933,3200 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | PCI Express 3.0, SATA III |
| Antal understøttede lagerdiske | 5 |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 10 |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | CrossFireX, Quad-GPU CrossFireX |
| Grafikadapter familie | AMD |
| Maksimal opløsning | 4096 x 2160 pixel |
| HDCP | Ja |
| DirectX-version | 12.0 |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 1 |
| Antal SATA III-stik | 4 |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal stik til CPU-blæser | 1 |
| Antal kabinetventilatorstik | 1 |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
| Antal EPS-strømstik (8-pin) | 1 |
| Antal vandpumpetilslutninger | 1 |
| 12V strømstik | Ja |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
| Antal RGB LED-pinheaders | 2 |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 1.4 |
| Udgange til hovedtelefoner | 3 |
| Line-in | Ja |
| Mikrofonindgang | Ja |
| WiFi-AP antenne stik | 2 |
| USB-stik type | USB Type-A |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Realtek RTL8111H |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 4.2 |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD B450 |
| Lydchip | Realtek ALC892 / Realtek ALC897 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Produktfarve | Sort |
| PC sundhedsovervågning | CPU, Ventilator, Temperatur, Spænding, Water cooling |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | micro ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Certificering | FCC, CE, ErP/EuP |
Udvidelsessokler
| PCI Ekspres x16 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Ekspres x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Antal M.2 (M) slots | 1 |
| 1. M.2 største nøglestørrelse | 2280 |
| 1. M.2 højeste PCI Express-generation | 3.0 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 128 Mbit |
| ACPI-version | 5.1 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.3 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 244 mm |
| Dybde | 244 mm |
Emballage indhold
| Skruer inkluderet | Ja |
| Antenne inkluderet | Ja |
| Kabler inkluderet | SATA |
| Drivere inkluderet | Ja |