Acer Nitro Intel Arc B570 OC Grafikkort - 10GB GDDR6
Intel Arc B570 - PCI Express 4.0 x8
Processor
| Grafikprocessor familie | Intel |
| Grafikprocessor | Arc B570 |
| Processorfrekvens | 2690 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 10 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 160 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 19 Gbit/sek. |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 380 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x8 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 2.1 |
Præstation
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| HDCP | Ja |
| HDCP-version | 2.3 |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
Strømstyring
| Strømforsyning | 600 W |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
Vægt & størrelser
| Vægt | 650 g |
| Længde | 268 mm |
| Dybde | 113 mm |
| Højde | 40 mm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 370 mm |
| Pakkedybde | 470 mm |
| Pakkehøjde | 227 mm |
| Pakkevægt | 920 g |