Sapphire Pulse Radeon RX 5500 XT - AMD Radeon RX5500XT - 8GB GDDR6
PCI Express 4.0
Processor
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 5500 XT |
| Processor øger urets hastighed | 1845 MHz |
| Maksimal opløsning | 5120 x 2880 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Stream processorer | 1408 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 128 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 14000 MHz |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 1.4 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| PhysX | Ingen |
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| Shader model version | 6.4 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| OpenCL version | 2.0 |
| DVI dobbelt link | Ingen |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Antal porte | 2 |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 500 W |
| Strømforbrug (typisk) | 135 W |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 7 |
Vægt & størrelser
| Længde | 233 mm |
| Dybde | 39,6 mm |
| Højde | 121,8 mm |