*GeForce RTX5060 8GB 1F VCG50608SFXPB1
Processor
| Grafikprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| CUDA-kerner | 3840 |
| Processor øger urets hastighed | 2280 MHz |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Processorfrekvens | 2497 MHz |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR7 |
| Hukommelsesbus | 128 Bit |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 448 GB/sek. |
| Dataoverførselshastighed | 28 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Antal DisplayPorts | 3 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| DisplayPort-version | 2,1b |
| HDMI-version | 2,1b |
| Grænsefladetype | PCIe 5.0 x8 |
Strømstyring
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
| Minimum system strømføring | 550 W |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 1 blæser(e) |
| Antal porte | 2 |
Vægt & størrelser
| Længde | 146,7 mm |
| Højde | 125 mm |
| Dybde | 40 mm |
Præstation
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
