Intel Core i9 Extreme Edition 9980XE X-series (9. Gen) CPU
3 GHz Processor - 18-kerne med 36 tråde - 24.75 mb cache
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 9th gen Intel® Core™ i9 |
| Processormodel | i9-9980XE |
| Processorens basisfrekvens | 3 GHz |
| Processorkerner | 18 |
| Processor sokkel | LGA 2066 (Socket R4) |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processorserie | Intel® Core™ i9 X-series Extreme Edition; Intel® Core™ X-series |
| Processortråde | 36 |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 4,4 GHz |
| Processor-cache | 24,75 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 165 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Generation | 9th Generation |
| Kompatible chipsæt | Intel® X299 |
| Bus type | DMI3 |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 85 GB/sek. |
| Processor kodenavn | Skylake |
| Processor ARK ID | 189126 |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2666 MHz |
| Hukommelseskanaler | Fire-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ingen |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Markedssegment | Desktop |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 44 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0, AVX-512 |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Skalerbarhed | 1S |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| PCI Express CEM-revision | 3.0 |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2017X |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G077159 |
Processor særlige funktioner
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0-frekvens | 4,5 GHz |
| Intel® Turbo Boost Max Teknologi 3.0 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| AVX-512 sammensmeltede Multiply-Add (FMA)-enheder | 2 |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Ja |
Driftsbetingelser
| Tjunction | 84 °C |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 138 mm |
| Pakkedybde | 138 mm |
| Pakkehøjde | 61 mm |
| Pakkevægt | 490 g |
Tekniske detaljer
| Målgruppe | Gaming, Content Creation |
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Processor brand navn | Intel Core i9 Extreme Edition Intel Core i9 Extreme Edition processor |
| Produkttype | Processor |
| Bustype enheder | GT/s |
| Processor cache | 25344 KB |
| Bus båndbredde | 8 |
| Produktfamilie | Intel Core Processors |
| Sidste ændring | 63903513 |
| Status | Discontinued |
| Lanceringsdato | Q4'18 |
| Maksimal hukommelse | 128 GB |
| Intel® Turbo Boost Max Technology frequency | 4,5 MHz |
| Bushastighed | 8 GT/s |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85423119 |
Andre funktioner
| Maksimal intern hukommelse | 131072 MB; 128 GB |