Intel Core i7 6800K (6. Gen) CPU
3.4 GHz Processor - 6 kerner med 12 tråde - 15 mb cache
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-6800K |
| Processorens basisfrekvens | 3,4 GHz |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 X-series |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | LGA 2011-v3 |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 3,6 GHz |
| Processor-cache | 15 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 140 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Generation | 6th Generation |
| Processor kodenavn | Broadwell E |
| Processor ARK ID | 94189 |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2133,2400 MHz |
| Hukommelseskanaler | Fire-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ingen |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
Funktioner
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Markedssegment | Desktop |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 28 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express CEM-revision | 3.0 |
| Skalerbarhed | 1S |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G077159 |
Processor særlige funktioner
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0-frekvens | 3,8 GHz |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Konfliktfri processor | Ja |
| Intel® Turbo Boost Max Teknologi 3.0 | Ja |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® Smart Response Technology version | 1,00 |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ingen |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 44 mm |
| Pakkedybde | 116 mm |
| Pakkehøjde | 101 mm |
Tekniske detaljer
| Maksimal hukommelse | 128 GB |
| Intel® Turbo Boost Max Technology frequency | 3800 MHz |
| Sidste ændring | 63903513 |
| Processor brand navn | Intel Core i7 X-series Intel Core i7 X-series processor |
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Produkttype | Processor |
| Processor cache | 15360 KB |
| Lanceringsdato | Q2'16 |
| Produktfamilie | Intel High End Desktop Processors |
| Status | Discontinued |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85423119 |
Andre funktioner
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB; 131072 MB |