Intel Core i7 6700K / 4 GHz Skylake Processor
LGA1151
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-6700K |
| Processorens basisfrekvens | 4 GHz |
| Processorkerner | 4 |
| Processor sokkel | LGA 1151 (stik H4) |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processorserie | Intel® Core™ i7; Intel Core i7-6700 Desktop series |
| Processortråde | 8 |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 4,2 GHz |
| Processor-cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Generation | 6th Generation |
| Stepping | R0 |
| Bus type | DMI2 |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 34,1 GB/sek. |
| Processor kodenavn | Skylake |
| Processor ARK ID | 88195 |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 64 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 1600,2133 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ingen |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel® HD Graphics 530 |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 64 GB |
| Understøttelse af indbyggede grafikadapterudgange | Embedded DisplayPort (eDP), DisplayPort, HDMI, DVI |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1150 MHz |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 3 |
| Understøttelse af indbygget 4K grafikadapter | Ja |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (HDMI) | 4096 x 2304 pixel |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (DisplayPort) | 4096 x 2304 pixel |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (eDP- integreret fladskærm) | 4096 x 2304 pixel |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (eDP-integreret fladskærm) | 60 Hz |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (DisplayPort) | 60 Hz |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (HDMI) | 24 Hz |
| Indbygget grafikadapter-ID | 1912 |
Funktioner
| Idle status | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Markedssegment | Desktop |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| PCI Express CEM-revision | 3.0 |
| Grafisk og IMC litografi | 14 nm |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Skalerbarhed | 1S |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2015D |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G077159 |
Processor særlige funktioner
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Anti-Theft Teknologi (Intel® AT) | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ja |
| Intel® Insider™ | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Smart Cache | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Fast Memory Access | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| Intel® hukommelse beskyttelsesudvidelser (Intel® MPX) | Ja |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Ja |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Technology 2.0-frekvens | 4,2 GHz |
| Intel®-udvidelser til transaktionssynkronisering | Ja |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ingen |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Ingen |
| Intel® TSX-NI-version | 1,00 |
| Intel® Stable Billede Platform Program (SIPP) version | 0,00 |
| Intel® Small Business Advantage (SBA) version | 1,00 |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Mindre Forretnings-fordele (Intel® SBA) | Ingen |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Konfliktfri processor | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Boot Guard | Ja |
Driftsbetingelser
| Tcase | 64 °C |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 37,5 mm |
| Pakkedybde | 37,5 mm |
Tekniske detaljer
| Processor ID | 0x1912 |
| Maksimal opløsning og opdateringshastighed (HDMI) | 4096x2304@24Hz |
| Processor cache | 8192 KB |
| Maksimal opløsning og opdateringsfrekvens (VGA) | N/A |
| Maksimal opløsning og opdateringshastighed (VGA) | 4096x2304@60Hz |
| Bus båndbredde | 8 |
| Processor brand navn | Intel Core i7 Intel Core i7 Processor |
| Sidste ændring | 63903513 |
| Produktfamilie | 6th Generation Intel Core i7 Processors |
| Fødselsdato | Q3'15 |
| Maksimal opløsning og opdateringshastighed (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Produkttype | Processor |
| Antal grafik kerner | 2 |
| Lanceringsdato | Q3'15 |
| Status | Discontinued |
| Bushastighed | 8 GT/s |
| Maksimal opløsning (WiDi) | 1080p |
| Bustype enheder | GT/s |
| Maksimal hukommelse | 64 GB |
| Maksimal grafikadapterhukommelse | 64 GB |
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8542310001 |
Vægt & størrelser
| Processor-pakke størrelse | 37.5 x 37.5 mm |
Andre funktioner
| Intel® Virtualization Teknologi (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Maksimal intern hukommelse | 65536 MB; 64 GB |
| Grafikudgang | eDP/DP/HDMI/DVI |
| Videoafkodning | Ja |
With faster, intelligent, multi-core technology that applies processing power where it's needed most, Intel Core i7 processors deliver an incredible breakthrough in PC performance. You'll multitask applications faster and unleash incredible digital media creation. And you'll experience maximum performance for everything you do.
