Intel Core i3 8100 / 3.6 GHz Coffee Lake Processor Tray
LGA1151
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 8th gen Intel® Core™ i3 |
| Processormodel | i3-8100 |
| Processorens basisfrekvens | 3,6 GHz |
| Processorserie | Intel® Core™ i3 |
| Processorkerner | 4 |
| Processor sokkel | LGA 1151 (stik H4) |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processortråde | 4 |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor-cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Pakketype | Bakke |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Generation | 8th Generation |
| Bus type | DMI3 |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 37,5 GB/sek. |
| Processor kodenavn | Coffee Lake |
| Processor ARK ID | 126688 |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 64 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2400 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 64 GB |
| Understøttelse af indbyggede grafikadapterudgange | DisplayPort, Embedded DisplayPort (eDP), HDMI |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1100 MHz |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 3 |
| Understøttelse af indbygget 4K grafikadapter | Ja |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (eDP- integreret fladskærm) | 4096 x 2304 pixel |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (HDMI) | 4096 x 2304 pixel |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (DisplayPort) | 4096 x 2304 pixel |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (DisplayPort) | 60 Hz |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (HDMI) | 24 Hz |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (eDP-integreret fladskærm) | 60 Hz |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x3E91 |
| Antal udførelsesenheder | 23 |
Funktioner
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Markedssegment | Desktop |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| PCI Express CEM-revision | 3.0 |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2015C |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ja |
| Skalerbarhed | 1S |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G077159 |
Processor særlige funktioner
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Device Protection Technology (Intel® DPT) med Boot Guard | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| Intel® hukommelse beskyttelsesudvidelser (Intel® MPX) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | Ingen |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Intel®-udvidelser til transaktionssynkronisering | Ingen |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Konfliktfri processor | Ja |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Intel® Stable Billede Platform Program (SIPP) version | 0,00 |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® Clear Video Teknologi til MID (Intel® CVT for MID) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ingen |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ingen |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® TSX-NI-version | 0,00 |
Driftsbetingelser
| Tjunction | 100 °C |
Tekniske detaljer
| Bus båndbredde | 8 |
| Maksimal opløsning og opdateringshastighed (HDMI) | 4096x2304@24Hz |
| Maksimal opløsning og opdateringshastighed (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Maksimal hukommelse | 64 GB |
| Maksimal grafikadapterhukommelse | 64 GB |
| Processor ID | 0x3E91/x92 |
| Produktfamilie | Intel Core Processors |
| Status | Launched |
| Produkttype | Processor |
| Processor cache | 6144 KB |
| Sidste ændring | 63903513 |
| Processor brand navn | 8th Gen Intel Core i3 8th Gen Intel Core i3 Processor |
| Maksimal opløsning og opdateringshastighed (VGA) | 4096x2304@60Hz |
| Bustype enheder | GT/s |
| Bushastighed | 8 GT/s |
| Lanceringsdato | Q4'17 |
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85423119 |
Vægt & størrelser
| Processor-pakke størrelse | 37.5 x 37.5 mm |
Andre funktioner
| Maksimal intern hukommelse | 65536 MB; 64 GB |