Inno3D GeForce RTX 2060 Twin X2 - NVIDIA RTX2060 - 6GB GDDR6
PCI Express 3.0 x16
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 1920 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 2060 |
| Processor øger urets hastighed | 1680 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| FireStream | Ingen |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 6 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 192 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 14 Gbit/sek. |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 336 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 3.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0b |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.5 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| NVIDIA Ansel | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Antal porte | 2 |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 500 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 7 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Andre understøttede operativsystemer | FreeBSD |
Vægt & størrelser
| Længde | 220 mm |
| Højde | 113 mm |
Emballage indhold
| Drivere inkluderet | Ja |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |