ASUS TUF 3-RX5700XT-O8G-EVO-GAMING - AMD Radeon RX5700XT - 8GB GDDR6
PCI Express 4.0 x16
Processor
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 5700 XT |
| Processorfrekvens | 1795 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 1905 MHz |
| Processorfrekvens (OC-tilstand) | 1870 MHz |
| Processor øger urets hastighed (OC-tilstand) | 1980 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Stream processorer | 2560 |
| FireStream | Ingen |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 6 |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | CrossFire |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0b |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| OpenGL-version | 4.6 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| AMD FreeSync | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | ASUS Axial-tech |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Antal porte | 2,7 |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 600 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 6-pin, 1x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Længde | 282,6 mm |
| Dybde | 53,8 mm |
| Højde | 128,5 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Brugervejledning | Ja |