ASRock Phantom Gaming D Radeon RX 6600 XT 8GB OC - AMD Radeon RX6600XT - 8GB GDDR6
PCI Express 4.0
Processor
| CUDA | Ingen |
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 6600 XT |
| Processorfrekvens | 2064 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 2607 MHz |
| Processorboost clockhastighed (Gaming mode) | 2428 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Stream processorer | 2048 |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 128 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 16000 MHz |
| Dataoverførselshastighed | 16 Gbit/sek. |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 256 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12 Ultimate |
| OpenGL-version | 4.6 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | Phantom Gaming 3X Cooling |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Antal porte | 2,4 |
| Belysningsfarve | Flere |
| Belysning | Ja |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 550 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Vægt | 894 g |
| Længde | 305 mm |
| Dybde | 48 mm |
| Højde | 131 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Hurtig installationsvejledning | Ja |