AMD Ryzen 7 1700X / 3.4 GHz Processor
AM4
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 1000 Series |
| Processormodel | 1700x |
| Processorens basisfrekvens | 3,4 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 7 |
| Processorkerner | 8 |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processortråde | 16 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 3,8 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Kompatible chipsæt | AMD X470, AMD B350, AMD X370 |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2667 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
Processor særlige funktioner
| AMD Virtualization Teknologi | Ja |
Andre funktioner
| Temperatur (maks) | 95 °C |