AMD Ryzen 5 Pro 8500GE CPU
3.4 GHz Processor - 6-core med 12 tråde - 16 mb cache
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorens basisfrekvens | 3,4 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 PRO |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processor litografi | 4 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 5 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Køler inkluderet | Ingen |
Neural processor-enhed (NPU)
| NPU-ydeevne op til | 16 TOPs |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 256 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3600,5200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon 740M |
| Understøttelse af indbyggede grafikadapterudgange | DisplayPort, HDMI 2.1 |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 2800 MHz |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 4 |
| Understøttelse af indbygget 4K grafikadapter | Ja |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixel |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| Understøttelse af hardwarekodning/afkodning af codecs | H.264, H.265 (HEVC) |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 14 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
I/O-konfiguration
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Antal USB-porte | 5 |