AMD Ryzen 5 Pro 3350GE / 3.3 GHz Processor
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen PRO 3000 Series |
| Processormodel | 3350GE |
| Processorens basisfrekvens | 3,3 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 PRO |
| Processorkerner | 4 |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 12 nm |
| Processortråde | 4 |
| Processor driftstilstande | 32-bit, 64-bit |
| Processor boost frekvens | 3,9 GHz |
| Processor-cache | 4 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Pakketype | Bakke |
| Køler inkluderet | Ingen |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2933 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 1200 MHz |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 3.0 |