AMD Ryzen 5 2400G / 3.6 GHz Processor
AM4
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 2000 Series |
| Processormodel | 2400G |
| Processorens basisfrekvens | 3,6 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 4 |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processortråde | 8 |
| Processor driftstilstande | 32-bit, 64-bit |
| Processor boost frekvens | 3,9 GHz |
| Processor-cache | 2 MB |
| Processor cache type | L2 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ja |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2933 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon RX Vega 11 |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0 |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 134 mm |
| Pakkedybde | 134 mm |
| Pakkehøjde | 134 mm |
| Pakkevægt | 390 g |