AMD Ryzen 5 1600X / 3.6 GHz Processor
AM4
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 1000 Series |
| Processormodel | 1600x |
| Processorens basisfrekvens | 3,6 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 4 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ingen |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 3.0 |
Processor særlige funktioner
| AMD Virtualization Teknologi | Ja |