Sapphire Pulse Radeon RX 5600 XT - AMD Radeon RX5600XT - 6GB GDDR6
PCI Express 4.0
Processor
| CUDA | Ingen |
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 5600 XT |
| Processorfrekvens | 1615 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 1750 MHz |
| Maksimal opløsning | 5120 x 2880 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | CrossFire |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 6 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 192 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 12 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| OpenCL version | 2.0 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Antal porte | 2,3 |
| Belysning | Ja |
| Produktfarve | Sort, Rød |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 500 W |
| Strømforbrug (typisk) | 160 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 7 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
Vægt & størrelser
| Længde | 254 mm |
| Dybde | 46,5 mm |
| Højde | 135 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Drivere inkluderet | Ja |
| Brugervejledning | Ja |
