MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO - NVIDIA RTX3080 - 10GB GDDR6X
PCI Express 4.0 x16
| Enhedstype | Grafikkort |
| Bus Type | PCI Express 4.0 x16 |
| Grafik engine | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| VR-klar | Ja |
| Maksimum opløsning | 7680 x 4320 |
| Maks. antal understøttede monitorer | 4 |
| Interfacedetaljer | 3 x DisplayPort ¦ HDMI |
| API-understøttet | DirectX 12, OpenGL 4.6 |
| Egenskaber | Airflow Control-teknologi, TriFrozr Thermal Design, RGB Mystic Light, Nvidia DLSS, NVIDIA Ampere GPU-teknologi, Torx 4.0 Fans, HDCP |
| Størrelse | 10 GB |
| Teknologi | GDDR6X SDRAM |
| Busbredde | 320-bit |
| Yderligere krav | 3 x 8 pin PCI Express-strømstikforbindelse |
| Med software | MSI Dragon Gaming Center, MSI Mystic Light |
| Overensstemmelsesstandarder | DisplayPort 1.4a |
| Bredde | 5.6 cm |
| Dybde | 32.3 cm |
| Højde | 14 cm |
