Cooler Master V8 Ver.2
140mm 16-36dBA
Præstation
| Passende til rumtype | Processor |
| Type | Køler |
| Ventilator diameter | 14 cm |
| Understøttede procesorsokler | Sokkel AM2, Sokkel AM2+, Sokkel AM3, Socket AM3+, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+, LGA 1151 (stik H4), LGA 2011-v3 (Socket R) |
| Omdrejningshastighed (min.) | 600 rpm |
| Omdrejningshastighed (maks.) | 1600 rpm |
| Støjniveau (lav hastighed) | 16 dB |
| Støjniveau (høj hastighed) | 36 dB |
| Mindste luftmængde | 28 kubikfod/min. |
| Maksimal luftstrøm | 82 kubikfod/min. |
| Minimum lufttryk | 0,3 mmH2O |
| Maksimalt lufttryk | 1,45 mmH2O |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 160000 t |
Design
| Produktfarve | Sort, Rød |
| Materiale | Aluminium, Kobber, Nikkel |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Antal varmerør | 8 |
| Ventilatorstik | 4-polet |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 3,72 W |
| Spænding | 12 V |
| Nominel strøm | 0,31 A |
Vægt & størrelser
| Bredde | 154 mm |
| Dybde | 149,8 mm |
| Højde | 166,5 mm |
| Ventilator dimensioner (BxDxH) | 140 x 140 x 20 mm |
| Kølelegemets vægt | 854 g |
| Varmerør diameter | 6 mm |
Tekniske detaljer
| Lejeteknologi | POM |
Andre funktioner
| Dimensioner for kølelegeme (BxDxH) | 154 x 140 x 153,5 mm |
| Produktlevetid | 160000 t |