ASUS GeForce GTX1070-8G TURBO grafikkort
8GB
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 1920 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce GTX 1070 |
| Processorfrekvens | 1506 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 1683 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR5 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 8008 MHz |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 3.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.0 |
| Antal DisplayPorts | 2 |
| Dobbelt VGA | Ingen |
| Antal DVI-D-porte | 1 |
| Antal DVI-porte | 1 |
Præstation
| OpenGL-version | 4.5 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA GameWorks VR | Ja |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| Full HD | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 1 blæser(e) |
| Antal porte | 1 |
| Produktfarve | Sort |
Vægt & størrelser
| Vægt | 111,2 g |
| Længde | 266,7 mm |
| Dybde | 38,1 mm |