ASUS DRW-24F1ST - DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM
5.25" x 1/2H - Serial ATA
Design
| Intern | Ja |
| Produktfarve | Sort |
| Diskindlæsningstype | Bakke |
| Montering | Vertikal/horisontal |
Præstation
| Formål | Desktop |
| Optisk drevtype | DVD Super Multi DL |
| Grænseflade | SATA |
| Understøttede disktyper | CD, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| LightScribe | Nej |
| Diameter på optisk disk | 80,120 mm |
Skrivehastighed
| CD-R skrivehastighed | 48x |
| CD-RW skrivehastighed | 24x |
| DVD+RW skrivehastighed | 8x |
| DVD-RAM skrivehastighed | 5x |
| DVD+R skrivehastighed | 24x |
| DVD-R skrivehastighed | 24x |
| DVD-R dobbeltlags skrivehastighed | 8x |
| DVD+R dobbeltlags skrivehastighed | 8x |
| DVD-RW skrivehastighed | 6x |
Læsehastighed
| CD-ROM læsehastighed | 48x |
| CD-R læsehastighed | 48x |
| CD-RW læsehastighed | 40x |
| DVD-R læsehastighed | 16x |
| DVD-RW læsehastighed | 12x |
| DVD-R dobbeltlags læsehastighed | 12x |
| DVD-RAM læsehastighed | 5x |
| DVD-ROM læsehastighed | 16x |
| DVD+R læsehastighed | 16x |
| DVD+R dobbeltlags læsehastighed | 12x |
| DVD+RW læsehastighed | 12x |
Tilgangstid
| DVD-drev tilfældig middeltilgangstid | 130 ms |
| CD-ROM-drev gennemsnitlig tilfældig adgangstid | 170 ms |
Optagelsesindstillinger
| Track-at-once (TAO) | Ja |
| Disc-at-once (DAO) | Ja |
| Session-at-once (SAO) | Ja |
| Sekventiel skrivning | Ja |
| Tilfældig skrivning | Ja |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
Driftsbetingelser
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 20 - 80% |
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 90% |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -20 - 60 °C |
Vægt & størrelser
| Bredde | 148 mm |
| Dybde | 170 mm |
| Højde | 42 mm |
| Vægt | 680 g |
Emballage indhold
| Medfølgende software | Power2Go 8 E-Green |