Hikvision Pro Series with AcuSense DS-2CD2043G2-IU
netværksovervågningskamera - kugle
Præstation
| Type | IP-sikkerhedskamera |
| Understøttet placering | Udendørs |
| Forbindelsesteknologi | Ledningsført |
| Bredt dynamikområde (WDR) | Ja |
| Infrarød (IR) cut-off filter | Ja |
| Dag/nat funktion | Ja |
| Antal sprog | 33 |
Design
| Formfaktor | Kugle (form) |
| Monteringstype | Loft/væg |
| Produktfarve | Hvid |
| Kode for international beskyttelse (IP) | IP67 |
Kamera
| Kamerapanorering kontrol | Ja |
| Kontrol af kamerahældning | Ja |
| Minimumsbelysning | Nej |
| Rotationsvinkel | 360° |
| Objektivets synsvinkel, vandret | 103° |
| Objektivets synsvinkel, lodret | 55° |
| Objektivets synsvinkel, diagonal | 122° |
| Hældningsvinkelområde | 0 - 90° |
| Panoreringsområde | 0 - 360° |
| Kameraets lukkerhastighed | 1/3 - 1/100000 sek./side |
Billedsensor
| Antal sensorer | Ja |
| Optisk sensorstørrelse | 25,4 / 3 mm (1 / 3") |
| Progressiv scanning | Ja |
| Sensortype | CMOS |
Linsesystem
| Antal linser | Ja |
| Maksimale blænderåbning tal | 1,6 |
| Registringsafstand (bred) | 67 m |
| Identifikationsfstand (bred) | 6 m |
| Genkendt afstand (bred) | 13 m |
| Fast brændvidde | 2,8 mm |
| Observeringsafstand (bred) | 26 m |
Nattesyn
| Nattesyn | Ja |
| Nattesyn, afstand | 40 m |
| LED type | IR |
| Infrarød bølgelængde | 850 nm |
Video
| Maksimal opløsning | 2680 x 1520 pixel |
| Samlet antal megapixels | 4 MP |
| Video komprimeringsformater | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |
| Billedhastighed | 30 fps |
| Videostreaming | Ja |
| Støjreduktion | Ja |
| Støjreduktionsteknologi | 3D støjreduktion |
| Region of Interest (ROI) kodning | Ja |
| Kompensation for baggrundslys | Ja |
| Justering af billedkvalitet | Lysstyrke, Kontrast, Mætning, Skarphed |
| Fortrolighedspolitik maskering | Ja |
| Bitrate kontrol | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bit-rate | 32 Kbps - 8 Mbps |
| Highlight Compensation (HLC) | Ja |
Lyd
| Understøttede lydformater | AAC, MP3 |
| Prøvetagningshastighed | 48 kHz |
| Voice codecs | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Hurtigt ethernet |
| Netværksstandarder | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Understøttede netværksprotokoller | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE |
| Wi-Fi | Nej |
| Bluetooth | Nej |
| Antal brugere | 32 bruger(e) |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Lagring
| Indbygget HDD | Nej |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
| Maksimal størrelse på hukommelseskort | 256 GB |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
Sikkerhed
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Anti-flimmer | Ja |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) systemfunktioner | Ansigtsgenkendelse |
| Hjerteslag | Ja |
| Bevægelsessensor (video) | Ja |
Administrationsfunktioner
| Webbaseret administration | Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Adfærdsanalyse | Påvisning af indtrængen, Registrering af linjeoverskæring |
Strømstyring
| Strømkilde type | DC, PoE |
| Strømforbrug (maks.) | 6 W |
| Strømforbrug (Power over Ethernet (PoE)) | 7 W |
| DC udgangsspænding | 12 |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -30 - 60 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -30 - 60 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
Vægt & størrelser
| Diameter | 7 cm |
| Længde | 161,7 mm |
| Vægt | 490 g |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 216 mm |
| Pakkedybde | 121 mm |
| Pakkehøjde | 118 mm |
| Pakkevægt | 724 g |
Emballage indhold
| Antal kameraer | Ja |