ASRock X470 Taichi Ultimate
bundkort - ATX - Socket AM4 - AMD X470
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD Athlon, AMD Ryzen 2000 Series, AMD Ryzen 3000 Series |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | NON-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2667,2933,3200,3466 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | CrossFireX, Quad-GPU CrossFireX, Quad-GPU SLI, SLI |
| Maksimal opløsning | 4096 x 2160 pixel |
Intern I/O
| Antal SATA III-stik | 8 |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal kabinetventilatorstik | 3 |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 6 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Antal PS/2-porte | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| S/PDIF-udgang | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD Promontory X470 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | ATX |
| Strømkilde type | ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64 |
| Certificering | - FCC, CE - ErP/EuP ready (ErP/EuP ready power supply is required) |
Udvidelsessokler
| PCI Ekspres x1 (Gen 2.x) slots | 2 |
| PCI Ekspres x16 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Ekspres x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 32 Mbit |
| ACPI-version | 5.1 |
| Clear CMOS knap | Ja |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 305 mm |
| Dybde | 244 mm |