[upcycle it] Lenovo ThinkPad P1 Gen 6th (GRADE A)
13th i7-13800H 2.50GHz, 32GB RAM, 1 TB SSD, NVIDIA RTX A1000, Win11Pro, 16"WUXGA 1920x1200, Bluetooth, Webcam
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Renoveret | Ja |
| Renoveret klasse | Grade A |
Display
| Skærm diagonal | 40,6 cm (16") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | WUXGA |
| Paneltype | IPS |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Antirefleksskærm | Ja |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-13800H |
| Processorkerner | 14 |
| Processortråde | 20 |
| Processor boost frekvens | 5,2 GHz |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 8 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5,2 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 4 GHz |
| Processor-cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Maksimal turbokraft | 115 W |
| Processor base power | 45 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 96 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| Producent af diskret GPU-udstyr | NVIDIA |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA RTX A1000 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 6 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
Netværk
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
| USB Sleep-and-Charge | Ja |
| USB-porte til Sleep-and-Charge | 1 |
Præstation
| Bundkort chipsæt | Intel® SoC |
Tastatur
| Pegeredskab | ThinkPad UltraNav |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Spildsikret tastatur | Ja |
| Tastatursprog | Nordisk |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Strømstyring
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 359,5 mm |
| Dybde | 253,8 mm |
| Højde | 17,7 mm |
| Vægt | 1,81 kg |