ASUS ROG STRIX Z890-I GAMING WIFI
bundkort - mini ITX - LGA1851 sokkel - Z890
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processor sokkel | LGA 1851 (Socket V1) |
| Kompatibel processor serie | Intel Core Ultra (Series 2) |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR5-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 2 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | NON-ECC |
| Maksimal intern hukommelse | 96 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
| Antal understøttede HHD'er | 2 |
| Antal understøttede lagerdiske | 4 |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1 |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
| On-board grafikkort | Ingen |
Intern I/O
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2-stik | 1 |
| Antal SATA III-stik | 2 |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal stik til CPU-blæser | 1 |
| Antal kabinetventilatorstik | 1 |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
| 12V strømstik | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 type-C-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Antal Thunderbolt-porte | 2 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | Intel Z890 |
| Produktfarve | Sort |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | mini ITX |
| Bundkort chipset familie | Intel |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 11 |
Udvidelsessokler
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Antal M.2 (M) slots | 2 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 256 Mbit |
Vægt & størrelser
| Bredde | 170 mm |
| Dybde | 170 mm |