Samsung QE75QN700BT QN700B Series
75" LED-bagbelyst LCD TV - Neo QLED - 8K
Display
| Skærm diagonal | 190,5 cm (75") |
| HD-type | 8K Ultra HD |
| Skærmteknologi | QLED |
| Skærm form | Flad |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | PQI (Picture Quality Index) 4700 |
| Oprindelig opdateringshastighed | 50 Hz |
| Skærm diagonal (metrisk) | 189 cm |
| Skærmopløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Antirefleksskærm | Ja |
TV-tuner
| Tuner type | Analog & digital |
| System for digitalt signalformat | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Automatisk kanalsøgning | Ja |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Internet TV | Ja |
| Operativsystem installeret | Tizen |
| Skærm spejling | Ja |
| Lydspejling | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Smart funktioner | Filmskaber, Spil, Film |
| TV initierer spejling | Ja |
| Universal guide | Ja |
| Taleinteraktion i fjernfeltet | Ja |
| Video-apps | Samsung TV Plus |
Lyd
| Udgangseffekt (RMS) | 60 W |
| Indbygget subwoofer | Ja |
| Lyddekodere | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Adaptiv lyd | Ja |
| Beskrivelse af lydforvalg | Ja |
| Aktiv stemmeforstærker (AVA) | Ja |
| Musikvæg | Ja |
| Q-symfoni | Ja |
| Multiroom lydteknologi | Samsung Multiroom-link |
| Multirum | Ja |
| Forbedret lydreturkanal (eARC) | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Webbrowser | Ja |
| Browsing | Ja |
| HID support | Ja |
Design
| Produktfarve | Rustfrit stål |
| VESA montering | Ja |
| Panel montering grænseflade | 400 x 400 mm |
| Rammeløst design | Ja |
| Skærmrammetype | 4 Uden bezel |
| Stativ type | Tilsluttet stativ |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR 2000 |
| Spiltilstand | Ja |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Omgivende tilstand | Ambient Mode+ |
| Øko sensor | Ja |
| Registrering af lysstyrke | Ja |
| Understøttelse af tv-nøgle | Ja |
| Billedbehandlingsteknologi | Samsung Contrast Enhancer |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Billedgalleri | Ja |
| Multi-skærm | Ja |
| Understøttelse af IPv6 | Ja |
| AMD FreeSync | Ja |
| AMD FreeSync-type | FreeSync Premium Pro |
| Spilfunktioner | ALLM (Auto Low Latency Mode), Dynamic Black EQ, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View |
| Understøttelse af Wireless Dex | Ja |
| Understøttelse af SmartThings-apps | Ja |
| 361 kameraunderstøttelse | Ja |
| 361 understøttelse af videoafspiller | Ja |
| Video opskalering | Ja |
| Understøttelse af Smartphone-fjernbetjening | Ja |
| USB-optagelse | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
Porte & Grænseflader
| HDMI-hurtigafbryder | Ja |
| Audio Return Channel (ARC) | Ja |
| Indgang til pc'en (D-Sub) | Ingen |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0-porte | 3 |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
| Antal RF-porte | 4 |
| Fælles grænseflade (CI) | Ja |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Common interface plus (CI+) version | 1.4 |
| Antal HDMI-porte | 4 |
| Kontrol med forbrugerelektronik (CEC) | Anynet+ |
Administrationsfunktioner
| Stemmestyring | Ja |
| Stemmeguide | Ja |
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skærmvisning (OSD) | Ja |
| Antal OSD sprog | 28 |
| Billede-i-billede | Ja |
| Automatisk slukning | Ja |
| Fungerer med Google Assistant | Ja |
| Virker sammen med Samsung Bixby | Ja |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 247 W |
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (SDR) pr. 1000 timer | 247 kWh |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 329 kWh |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220-240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Energibesparende tilstand | Ja |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
Specifikke funktioner for mærket
| Samsungs-teknologier (AV/TV) | Micro Dimming, Motion Xcelerator Turbo |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1668,3 mm |
| Dybde (med stativ) | 318,3 mm |
| Højde (med stativ) | 1022,9 mm |
| Vægt (med stativ) | 41,6 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1668,3 mm |
| Dybde (uden stativ) | 18,1 mm |
| Højde (uden stativ) | 955,6 mm |
| Vægt (uden stativ) | 31,5 kg |
| Stativ bredde | 36 cm |
| Stativ dybde | 31,8 cm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 1872 mm |
| Pakkedybde | 196 mm |
| Pakkehøjde | 1144 mm |
| Pakkevægt | 54,8 kg |
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Monteringssæt | Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Fjernbetjeningstype | TM2280E |
| Smart fjernbetjening inkluderet | Ja |
| E-manual | Ja |