Samsung QE55Q60BAU Q60B Series
55" LED-bagbelyst LCD TV - QLED - 4K
Display
| Skærm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Skærmteknologi | QLED |
| Skærm form | Flad |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | PQI (Picture Quality Index) 3100 |
| Skærm diagonal (metrisk) | 138 cm |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
TV-tuner
| Tuner type | Analog & digital |
| System for digitalt signalformat | DVB-C2, DVB-S2, DVB-T2 |
| Automatisk kanalsøgning | Ja |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Internet TV | Ja |
| Operativsystem installeret | Tizen |
| Tidsforskydning | Ja |
| Skærm spejling | Ja |
| Lydspejling | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Smart funktioner | Filmskaber, Spil, Film |
| Video-apps | Samsung TV Plus |
Lyd
| Udgangseffekt (RMS) | 20 W |
| Lyddekodere | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Beskrivelse af lydforvalg | Ja |
| Adaptiv lyd | Ja |
| Musikvæg | Ja |
| Q-symfoni | Ja |
| Multiroom lydteknologi | Samsung Multiroom-link |
| Multirum | Ja |
| Forbedret lydreturkanal (eARC) | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Miracast | Ja |
| Browsing | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort |
| VESA montering | Ja |
| Panel montering grænseflade | 200 x 200 mm |
| Rammeløst design | Ja |
| Skærmrammetype | 3 Uden bezel |
| Farve på stativ | Sort |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR |
| Spiltilstand | Ja |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| Omgivende tilstand | Ja |
| Øko sensor | Ja |
| Registrering af lysstyrke | Ja |
| Understøttelse af tv-nøgle | Ja |
| Billedbehandlingsteknologi | Samsung Contrast Enhancer |
| Støjreduktion | Ja |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Multi-skærm | Ja |
| Understøttelse af IPv6 | Ja |
| Spilfunktioner | ALLM (Auto Low Latency Mode), Game Bar, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View |
| Adaptivt billede | Ja |
| Understøttelse af SmartThings-apps | Ja |
| Understøttelse af Wireless Dex | Ja |
| Tryk visning | Ja |
| USB-optagelse | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
Porte & Grænseflader
| HDMI-hurtigafbryder | Ja |
| Audio Return Channel (ARC) | Ja |
| Indgang til pc'en (D-Sub) | Ingen |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
| Antal RF-porte | 3 |
| Fælles grænseflade (CI) | Ja |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Common interface plus (CI+) version | 1.4 |
| Antal HDMI-porte | 3 |
| Kontrol med forbrugerelektronik (CEC) | Anynet+ |
Administrationsfunktioner
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skærmvisning (OSD) | Ja |
| Antal OSD sprog | 27 |
| Automatisk slukning | Ja |
| Virker sammen med Samsung Bixby | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 77 W |
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Strømforbrug (maks.) | 145 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (SDR) pr. 1000 timer | 77 kWh |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 130 kWh |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220-240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Energibesparende tilstand | Ingen |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
Specifikke funktioner for mærket
| Samsungs-teknologier (AV/TV) | Micro Dimming, Motion Xcelerator |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1232,1 mm |
| Dybde (med stativ) | 224 mm |
| Højde (med stativ) | 745,9 mm |
| Vægt (med stativ) | 15,8 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1232,1 mm |
| Dybde (uden stativ) | 25,7 mm |
| Højde (uden stativ) | 708,3 mm |
| Vægt (uden stativ) | 15,5 kg |
| Stativ bredde | 89,6 cm |
| Stativ dybde | 22,4 cm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 1399 mm |
| Pakkedybde | 148 mm |
| Pakkehøjde | 846 mm |
| Pakkevægt | 22 kg |
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Fjernbetjeningstype | TM2280E |
| Smart fjernbetjening inkluderet | Ja |
| E-manual | Ja |
Andre funktioner
| Reparationsindeks | 8 |