Samsung GU60AU8079U 8 Series
60" LED-bagbelyst LCD TV - Crystal UHD - 4K
Produktdatablad
Display
| Skærm diagonal | 152,4 cm (60") |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Skærmteknologi | LED |
| Skærm form | Flad |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Justeringer af skærmformat | 16:9 |
| Understøttede videotilstande | 2160p |
| Understøttede grafikopløsninger | 3840 x 2160 |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | PQI (Picture Quality Index) 2200 |
| Oprindelig opdateringshastighed | 60 Hz |
| Understøttelse af skærm opdateringshastigheder | 60 Hz |
| Dynamisk kontrastforhold marketing navn | Mega kontrast |
| Skærm diagonal (metrisk) | 152 cm |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
TV-tuner
| Tuner type | Analog & digital |
| System for digitalt signalformat | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HD |
| Automatisk kanalsøgning | Ja |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Lydspejling | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Smart funktioner | Filmskaber, Film, Naturlig |
| Universal guide | Ja |
| Video-apps | Samsung TV Plus |
Lyd
| Udgangseffekt (RMS) | 20 W |
| Lyddekodere | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Adaptiv lyd | Ja |
| Q-symfoni | Ja |
| Musikvæg | Ja |
| Forbedret lydreturkanal (eARC) | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Webbrowser | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort |
| VESA montering | Ja |
| Panel montering grænseflade | 400 x 300 mm |
| Rullevisning | Ingen |
| Introduktionsår | 2021 |
| Understøttelse af mini vægmontering | Ja |
| Farve på stativ | Sort |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| Øko sensor | Ja |
| Billedbehandlingsteknologi | Samsung Contrast Enhancer |
| Digital Clean View | Ja |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Billedgalleri | Ja |
| Understøttelse af IPv6 | Ja |
| Spilfunktioner | ALLM (Auto Low Latency Mode) |
| Understøttelse af SmartThings-apps | Ja |
| Adaptivt billede | Ja |
| Tryk visning | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
Porte & Grænseflader
| HDMI-hurtigafbryder | Ja |
| Audio Return Channel (ARC) | Ja |
| Indgang til pc'en (D-Sub) | Ingen |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
| Antal RF-porte | 2 |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Common interface plus (CI+) version | 1.4 |
| Antal HDMI-porte | 3 |
| Kontrol med forbrugerelektronik (CEC) | Anynet+ |
Administrationsfunktioner
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skærmvisning (OSD) | Ja |
| Automatisk slukning | Ja |
| Fungerer med Google Assistant | Ja |
| Virker sammen med Samsung Bixby | Ja |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 121 W |
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (SDR) pr. 1000 timer | 121 kWh |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 172 kWh |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1353 mm |
| Dybde (med stativ) | 281,8 mm |
| Højde (med stativ) | 819,3 mm |
| Vægt (med stativ) | 19,5 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1353 mm |
| Dybde (uden stativ) | 25,7 mm |
| Højde (uden stativ) | 776,8 mm |
| Vægt (uden stativ) | 18,6 kg |
| Stativ bredde | 100,9 cm |
| Stativ dybde | 28,2 cm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 1510 mm |
| Pakkedybde | 158 mm |
| Pakkehøjde | 906 mm |
| Pakkevægt | 25,7 kg |
Emballage indhold
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |