Samsung GQ55QN700BT QN700B Series
55" LED-bagbelyst LCD TV - Neo QLED - 8K
Display
| Skærm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-type | 8K Ultra HD |
| Skærmteknologi | QLED |
| Skærm form | Flad |
| Responstid | 6,5 ms |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | PQI (Picture Quality Index) 4700 |
| Oprindelig opdateringshastighed | 50 Hz |
| Dynamisk kontrastforhold marketing navn | Quantum Matrix Technology |
| Synsvinkel, vertikal | 178° |
| Synsvinkel, horisontal | 178° |
| Skærmopløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Skærm diagonal (metrisk) | 139,7 cm |
TV-tuner
| Tuner type | Analog & digital |
| System for digitalt signalformat | DVB, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Automatisk kanalsøgning | Ja |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Internet TV | Ja |
| Operativsystem installeret | Tizen |
| Tidsforskydning | Ja |
| Skærm spejling | Ja |
| Lydspejling | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | HbbTV 2.0.3 |
| Universal guide | Ja |
| Video-apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Google TV, Netflix, Samsung TV Plus, Twitch |
Lyd
| Antal højttalere | 2 |
| Udgangseffekt (RMS) | 60 W |
| Indbygget subwoofer | Ja |
| Lyddekodere | Dolby Atmos, Dolby Digital |
| Aktiv stemmeforstærker (AVA) | Ja |
| Musikvæg | Ja |
| Adaptiv lyd | Ja |
| Q-symfoni | Ja |
| Beskrivelse af lydforvalg | Ja |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Ja |
| Multirum | Ja |
| Multiroom lydteknologi | Samsung Multiroom-link |
| Forbedret lydreturkanal (eARC) | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
| Webbrowser | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort, Sølv |
| VESA montering | Ja |
| Understøttelse af mini vægmontering | Ja |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR 2000 |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| Omgivende tilstand | Ambient Mode+ |
| Øko sensor | Ja |
| Billedbehandlingsteknologi | Samsung Auto Motion Plus, Samsung Contrast Enhancer |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Understøttelse af IPv6 | Ja |
| AMD FreeSync-type | FreeSync Premium Pro |
| AMD FreeSync | Ja |
| Spilfunktioner | ALLM (Auto Low Latency Mode), Dynamic Black EQ, Game Bar, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View |
| 361 understøttelse af videoafspiller | Ja |
| Tryk visning | Ja |
| Understøttelse af SmartThings-apps | Ja |
| Adaptivt billede | Ja |
| 361 kameraunderstøttelse | Ja |
| Understøttelse af Wireless Dex | Ja |
| USB-optagelse | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
Porte & Grænseflader
| HDMI-version | 2.1 |
| HDMI-hurtigafbryder | Ja |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0-porte | 3 |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Common interface plus (CI+) version | 1.4 |
| Antal HDMI-porte | 4 |
| Kontrol med forbrugerelektronik (CEC) | Anynet+ |
Administrationsfunktioner
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Billede-i-billede | Ja |
| Virker sammen med Samsung Bixby | Ja |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
| Fungerer med Google Assistant | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 193 kWh |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
Godkendelser
| Digital Living Network Alliance (DLNA) specifikation | DMC, DMR, DMS |
Specifikke funktioner for mærket
| Samsungs-teknologier (AV/TV) | Motion Xcelerator Turbo |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1224,8 mm |
| Dybde (med stativ) | 298,4 mm |
| Højde (med stativ) | 775,8 mm |
| Vægt (med stativ) | 24,4 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1224,8 mm |
| Dybde (uden stativ) | 17,8 mm |
| Højde (uden stativ) | 705,3 mm |
| Vægt (uden stativ) | 16,6 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 1427 mm |
| Pakkedybde | 179 mm |
| Pakkehøjde | 843 mm |
| Pakkevægt | 31,9 kg |
Emballage indhold
| Desktop beslag | Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| One Connect-boks | Ja |