Samsung GQ55LS03AAU The Frame LS03A Series
55" LED-bagbelyst LCD TV - QLED - 4K
Display
| Skærm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Skærmteknologi | QLED |
| Skærm form | Flad |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Oprindelig opdateringshastighed | 100 Hz |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | PQI (Picture Quality Index) 3400 |
| Dynamisk kontrastforhold marketing navn | Mega kontrast |
| Skærm diagonal (metrisk) | 138 cm |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
TV-tuner
| Tuner type | Analog & digital |
| System for digitalt signalformat | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HD |
| Automatisk kanalsøgning | Ja |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Internet TV | Ja |
| Tidsforskydning | Ja |
| Lydspejling | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
Lyd
| Antal højttalere | 4 |
| Udgangseffekt (RMS) | 40 W |
| Lyddekodere | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Q-symfoni | Ja |
| Musikvæg | Ja |
| Adaptiv lyd | Ja |
| Aktiv stemmeforstærker (AVA) | Ja |
| Multiroom lydteknologi | Samsung Multiroom-link |
| Multirum | Ja |
| Forbedret lydreturkanal (eARC) | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 4.2 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Webbrowser | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort |
| VESA montering | Ja |
| Panel montering grænseflade | 200 x 200 mm |
| Tænd-/slukkontakt | Ja |
| Rullevisning | Ingen |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Spiltilstand | Ja |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| Understøttede lydformater | AAC, AIFF, ALAC, APE, FLAC, MIDI, Vorbis, WAV, WMA |
| Understøttede videoformater | H.263, H.264 BP, H.265, M-JPEG, MPEG1, MPEG2, MPEG4, MPEG4-ASP, MPEG4-SP, MVC, RV, RV30, RV40, VC-1, VP6, VP8, VP9, WMV |
| Digital Clean View | Ja |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Understøttelse af IPv6 | Ja |
| 361 kameraunderstøttelse | Ja |
| 361 understøttelse af videoafspiller | Ja |
| Adaptivt billede | Ja |
| Video opskalering | Ja |
| Understøttelse af SmartThings-apps | Ja |
| Tryk visning | Ja |
| USB-optagelse | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
Porte & Grænseflader
| HDMI-version | 2.1 |
| HDMI-hurtigafbryder | Ja |
| Indgang til pc'en (D-Sub) | Ingen |
| DVI-port | Ingen |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Common interface plus (CI+) version | 1.4 |
| Antal HDMI-porte | 4 |
| Kontrol med forbrugerelektronik (CEC) | Anynet+ |
Administrationsfunktioner
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skærmvisning (OSD) | Ja |
| Fungerer med Google Assistant | Ja |
| Virker sammen med Samsung Bixby | Ja |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (SDR) pr. 1000 timer | 103 kWh |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 174 kWh |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220-240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1237,9 mm |
| Dybde (med stativ) | 227,8 mm |
| Højde (med stativ) | 743,4 mm |
| Vægt (med stativ) | 17 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1237,9 mm |
| Dybde (uden stativ) | 24,9 mm |
| Højde (uden stativ) | 708,8 mm |
| Vægt (uden stativ) | 16,6 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 1405 mm |
| Pakkedybde | 185 mm |
| Pakkehøjde | 846 mm |
| Pakkevægt | 26,9 kg |
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| Understøttelse af One Connect-kabel | Ja |
| One Connect-boks | Ja |