Microsoft Surface Laptop 4 Bærbar PC
Intel Core i5 (11. Gen) 1145G7 - 16 GB LPDDR4X - 256 GB SSD - 13.5"
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
| Markedspositionering | Forretning |
| Introduktionsår | 2021 |
Display
| Skærm diagonal | 34,3 cm (13.5") |
| Skærmopløsning | 2256 x 1504 pixel |
| Berøringsskærm | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 3:2 |
| Pixeltæthed | 201 ppi |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Processorgeneration | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processormodel | i5-1145G7 |
| Processorkerner | 4 |
| Processor boost frekvens | 4,4 GHz |
| Processor-cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Konfigurerbar TDP-up frekvens | 2,6 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 28 W |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 1,1 GHz |
| Konfigurerbar TDP-down | 12 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR4x-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 3733 MHz |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 256 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 256 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 256 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
Lyd
| Lydsystem | Dolby Atmos |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalerproducent | OmniSonic |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Front kamera HD type | HD |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Opladningsport type | Surface Connect |
Præstation
| Sensor for omgivende lys | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Trackpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Tysk |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
Processor særlige funktioner
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ingen |
| Idle status | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
Batteri
| Batterikapacitet | 47,4 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 17 t |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 305 mm |
| Dybde | 223 mm |
| Højde | 14,5 mm |
| Vægt | 1,26 kg |