Cisco Catalyst 2960X-48FPS-L
switch - 48 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L2/L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Webbaseret administration | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 48 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (kobber) porte, antal | 48 |
| Antal SFP modulslots | 4 |
| Port til konsol | RJ-45 |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1ab, IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Fuld duplex | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Begrænsning af hastighed | Ja |
| Broadcast stormkontrol | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Antal VLAN'er | 1023 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 216 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 107,1 Mpps |
| MAC adresselabel | 16000 entries |
| Jumbo Frames support | Ja |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| SSH/SSL support | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | 802.1x RADIUS, SSH |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | SNMPv3 |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Produktfarve | Sort |
| LED-indikatorer | Ja |
| Markedssegment | Forretning |
| Sikkerhed | UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950-1 |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | AppliedMicro APM8639 |
| Processorfrekvens | 600 MHz |
| Hukommelsestype | DRAM |
| Intern hukommelse | 512 MB |
| Flashhukommelse | 128 MB |
| Støjniveau | 39 dB |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 232610 t |
Strømstyring
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Antal strømforsyninger | 1 |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Indgangsstrøm | 9 A |
| Strømforbrug (typisk) | 66,6 W |
| Strømstiktype | Type C |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Power over Ethernet (PoE) porte, antal | 48 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) porte, antal | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 740 W |
Andre funktioner
| Strøm-LED | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -5 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 10 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4000 m |
Vægt & størrelser
| Bredde | 445 mm |
| Dybde | 368 mm |
| Højde | 45 mm |
| Vægt | 5,8 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 469,9 mm |
| Pakkedybde | 549,4 mm |
| Pakkehøjde | 147,6 mm |
| Pakkevægt | 7,48 kg |
Tekniske detaljer
| Produkter pr. forsendelseskasse (indvendig) | 1 stk |
Logistik data
| Antal pr. pakke | 1 stk |
| Oprindelsesland | Kina |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |
| Produkter pr. hovedkasse (udvendigt) | 1 stk |