Samsung UE55TU6905K TU6905 Series - 55" LED-bagbelyst LCD TV - 4K
Display
| Skærm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Skærmteknologi | LED |
| Skærm form | Flad |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | PQI (Picture Quality Index) 2000 |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
TV-tuner
| Tuner type | Analog & digital |
| System for digitalt signalformat | DVB-C, DVB-T2 |
| Automatisk kanalsøgning | Ja |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Internet TV | Ja |
| Operativsystem installeret | Tizen |
| Skærm spejling | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 1.0 |
| Smart funktioner | Biograf, Energibesparende, Spil, Naturlig |
Lyd
| Antal højttalere | 2 |
| Udgangseffekt (RMS) | 20 W |
| Lyddekodere | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Adaptiv lyd | Ja |
| Beskrivelse af lydforvalg | Ja |
| Forbedret lydreturkanal (eARC) | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Ingen |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Webbrowser | Ja |
| HID support | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort |
| VESA montering | Ja |
| Understøttelse af mini vægmontering | Ja |
| Farve på stativ | Sort |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Spiltilstand | Ja |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| Understøttelse af tv-nøgle | Ja |
| Billedbehandlingsteknologi | Samsung Contrast Enhancer |
| Digital Clean View | Ja |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Billedgalleri | Ja |
| Dialogforbedring | Ja |
| Understøttelse af IPv6 | Ja |
| Spilfunktioner | ALLM (Auto Low Latency Mode) |
| Understøttelse af SmartThings-apps | Ja |
| USB-optagelse | Ingen |
| ConnectShare (USB) | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
Porte & Grænseflader
| HDMI-hurtigafbryder | Ja |
| Audio Return Channel (ARC) | Ja |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
| Antal RF-porte | 1 |
| Fælles grænseflade (CI) | Ja |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Common interface plus (CI+) version | 1.4 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
Administrationsfunktioner
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Antal OSD sprog | 27 |
| Automatisk slukning | Ja |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
| Fungerer med Google Assistant | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 103 W |
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Strømforbrug (maks.) | 145 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (SDR) pr. 1000 timer | 103 kWh |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 130 kWh |
| Strømforbrug (strømbesparelse) | 55,1 W |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Energibesparende tilstand | Ja |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
Specifikke funktioner for mærket
| Samsungs-teknologier (AV/TV) | Micro Dimming |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1230,5 mm |
| Dybde (med stativ) | 250,2 mm |
| Højde (med stativ) | 782,8 mm |
| Vægt (med stativ) | 14,2 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1230,5 mm |
| Dybde (uden stativ) | 59,5 mm |
| Højde (uden stativ) | 707,2 mm |
| Vægt (uden stativ) | 13,9 kg |
| Stativ bredde | 103 cm |
| Stativ dybde | 25 cm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 1386 mm |
| Pakkedybde | 158 mm |
| Pakkehøjde | 843 mm |
| Pakkevægt | 18,2 kg |
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Smart fjernbetjening inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Ja |
| PurColor | Ja |
| Batterier inkluderet | Ja |
| DLNA-certificeret (Digital Living Network Alliance) | Ja |
| Analog tuner | Ja |
| IFU/brugervejledning | Ja |
| Avanceret kontrastforstærker | Ja |