Samsung QE55Q60TAU Q60T Series - 55" LED-backlit LCD TV - QLED - 4K
Display
| Skærm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Skærmteknologi | QLED |
| Skærm form | Flad |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | PQI (Picture Quality Index) 3100 |
| Skærm diagonal (metrisk) | 138 cm |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
TV-tuner
| Tuner type | Analog & digital |
| System for digitalt signalformat | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Automatisk kanalsøgning | Ja |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Internet TV | Ja |
| Operativsystem installeret | Tizen |
| Tidsforskydning | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Smart funktioner | Spil, Film, Naturlig |
Lyd
| Antal højttalere | 2 |
| Udgangseffekt (RMS) | 20 W |
| Lyddekodere | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 4.2 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Webbrowser | Ja |
| HID support | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort |
| VESA montering | Ja |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Understøttelse af IPv6 | Ja |
| Understøttelse af MBR | Ja |
Porte & Grænseflader
| HDMI-hurtigafbryder | Ja |
| Audio Return Channel (ARC) | Ja |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Komponentvideo (YPbPr/YCbCr) indgang | 1 |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
| Antal RF-porte | 1 |
| Fælles grænseflade (CI) | Ja |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Common interface plus (CI+) version | 1.4 |
| Antal HDMI-porte | 3 |
| Kontrol med forbrugerelektronik (CEC) | Anynet+ |
Administrationsfunktioner
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skærmvisning (OSD) | Ja |
| Antal OSD sprog | 27 |
| Automatisk slukning | Ja |
| Slumretimer | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 85 W |
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Strømforbrug (maks.) | 135 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (SDR) pr. 1000 timer | 103 kWh |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 113 kWh |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Energibesparende tilstand | Ja |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1230,1 mm |
| Dybde (med stativ) | 243,3 mm |
| Højde (med stativ) | 783,7 mm |
| Vægt (med stativ) | 17,4 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1230,1 mm |
| Dybde (uden stativ) | 57,4 mm |
| Højde (uden stativ) | 705,9 mm |
| Vægt (uden stativ) | 17,2 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 1397 mm |
| Pakkedybde | 158 mm |
| Pakkehøjde | 846 mm |
| Pakkevægt | 22,7 kg |
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Desktop beslag | Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |
| Fjernbetjeningstype | TM2050A |
| E-manual | Ja |