Samsung GQ55Q70TGT Q70T Series
55" LED-backlit LCD TV - QLED - 4K
Produktdatablad
Display
| Skærm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Skærmteknologi | QLED |
| Skærm form | Flad |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Bevægelsesinterpolationsteknologi | PQI (Picture Quality Index) 3400 |
| Oprindelig opdateringshastighed | 100 Hz |
| Skærm diagonal (metrisk) | 138 cm |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
TV-tuner
| Tuner type | Analog |
| System for digitalt signalformat | DVB-C, DVB-C2, DVB-S2 |
| Antal tunere | 2 tuner(e) |
| Automatisk kanalsøgning | Ja |
Smart TV
| Smart TV | Ja |
| Internet TV | Ja |
| Hybrid broadband TV udsendelse (HbbTV) | Ja |
| Smart funktioner | Film, Naturlig |
Lyd
| Antal højttalere | 2 |
| Udgangseffekt (RMS) | 20 W |
| Lyddekodere | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Multirum | Ja |
| Multiroom lydteknologi | Samsung Multiroom-link |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Webbrowser | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort |
| VESA montering | Ja |
| Panel montering grænseflade | 200 x 200 mm |
| Rullevisning | Ingen |
Præstation
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | High Dynamic Range (HDR) 1000, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Spiltilstand | Ja |
| Tekst-tv-funktioner | Ja |
| Undertekst funktion | Ja |
| Understøttede lydformater | AAC, AIFF, ALAC, FLAC, WMA |
| Understøttede videoformater | H.264, H.264 BP, H.265, HEVC, MPEG1, MPEG2, MVC, VP6, VP8, VP9 |
| Digital Clean View | Ja |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| 4K Ultra HD-opskalering | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
Porte & Grænseflader
| HDMI-hurtigafbryder | Ja |
| Audio Return Channel (ARC) | Ja |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Komponentvideo (YPbPr/YCbCr) indgang | 1 |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
| Fælles grænseflade (CI) | Ja |
| Fælles grænseflade (CI +) | Ja |
| Antal HDMI-porte | 4 |
| Kontrol med forbrugerelektronik (CEC) | Anynet+ |
Administrationsfunktioner
| Stemmeguide | Ja |
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Billede-i-billede | Ja |
| Automatisk slukning | Ja |
| Virker sammen med Samsung Bixby | Ja |
| Fungerer med Google Assistant | Ja |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 180 W |
| Strømforbrug (standby) | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklasse (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklasse (HDR) | G |
| Energiforbrug (SDR) pr. 1000 timer | 132 kWh |
| Energiforbrug (HDR) pr. 1000 timer | 136 kWh |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 220 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 1230,1 mm |
| Dybde (med stativ) | 264,1 mm |
| Højde (med stativ) | 788,8 mm |
| Vægt (med stativ) | 18,9 kg |
| Bredde (uden stativ) | 1230 mm |
| Dybde (uden stativ) | 57,4 mm |
| Højde (uden stativ) | 705,9 mm |
| Vægt (uden stativ) | 16,7 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 1412 mm |
| Pakkedybde | 168 mm |
| Pakkehøjde | 846 mm |
| Pakkevægt | 25,1 kg |
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Desktop beslag | Ja |
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |
| E-manual | Ja |
Andre funktioner
| DLNA-certificeret (Digital Living Network Alliance) | Ja |